Krajewski Mieczysław
Mieczysław Krajewski, syn Franciszka, zamieszkały w Warszawie.
W 1909 r. opracował projekt reakcyjno- atmosferycznego aparatu latającego, w układzie śmigłowca. Przedstawił go Towarzystwu im. Ledencowa prosząc o wsparcie planu realizacji projektu. Projekt nie wzbudził zainteresowania i nie był realizowany.
10.10.1913 r. Krajewski złożył w Towarzystwie kolejną prośbę. Tym razem o pomoc finansową w budowie stabilizatora stateczności samolotu lub ornitoptera w locie. Korespondencja w sprawie tego wniosku toczyła się do 11.01.1914. Podobnie jak wcześniej nie przyniosła satysfakcjonującego Krajewskiego efektu. Odmówiono mu pomocy. Ten ostatni projekt również opiniował prof. Mikołaj Żukowski. Uznał, że propozycje wynalazcy nie są oryginalne a budowane wcześniej stabilizatory wahadłowe nie przynosiły oczekiwanych i praktycznie użytecznych efektów. Zwracając Krajewskiemu nadesłane materiały (opis, rysunki) Komitet Techniczny odesłał mu również nadesłane wcześniej projekty śmigła lotniczego i pływającego krzesła, które również zyskały opinie negatywne.
Opis swego wynalazku M. Krajewski opublikował na łamach Nowych Izobretenij, czasopisma poświęconego wynalazczości, wydawanego w 1914 r. w Warszawie. Tam też pomieścił kilkakrotnie ogłoszenie, że poszukuje kapitalisty, który byłby skłonny sfinansować budowę śmigłowca, zwanego "Ornitoplanem". Jego najciekawszym elementem była tarcza sterująca wirnika, brak informacji czy Krajewski podjął próby jej realizacji w skali modelu, podobnie jak i swego śmigłowca i innych projektów, które z nim się wiązały.
Konstrukcje:
Krajewski "Ornitoplan", 1910- 1913, projekt pionierskiego wiropłata w układzie rotodyny.
Źródło:
[1] Januszewski S. "Pionierzy. Polscy pionierzy lotnictwa 1647- 1918. Tom 1". Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2017.