Dutczyński Alfred
Alfred Dutczyński, poddany Cesarstwa Austro- Węgier, zamieszkały w Wiedniu, inżynier, interesujący się teorią lotu owadów, autor wydanej w 1893 r. książki Der Insektenflug. Syn Władysława Dutczyńskiego, który w 1889 r. opracował projekt sterowca, przedstawiony następnie władzom wojskowym Austro- Węgier i Niemiec.
Alfred kontynuował prace ojca. W 1902 r. złożył Ministerstwu Wojny Rosji, za pośrednictwem attache wojskowego Rosji w Wiedniu, ofertę zakupu projektu tego sterowca, podnosząc jego przydatność dla zadań militarnych. Projekt nie wzbudził większego zainteresowania. W 1909 r. projekt, wraz z dużym modelem, eksponowany był na Wystawie Lotniczej w Linzu- zyskał wiele pozytywnych opinii (wyszły one m.in. ze strony profesora Politechniki Wiedeńskiej - Arthura Budau).
Na przełomie XIX i XX wieku Władysław Dutczyński opracował układ i konstrukcję śmigła, którego konstrukcję rozwijał jego syn Alfred. Rozwiązano układ i konstrukcję śmigła z wieloma, równomiernie wokół wału, rozłożonymi łopatami o analogicznym skoku. Osiąga się to przez to, że rozpiętość łopat zmniejsza się na długości wału, począwszy od jego nasady. Łopaty ustawione są pod określonym kątem nastawienia, zmniejszającym się z długością wału. Oś łopat jest wklęsła, a wklęsłość poszczególnych grup łopat wzrasta z biegiem wału śmigła.
Pomysł śmigła lotniczego Dutczyńskich wiele lat później, w 1912 r., został opatentowany w Austrii przez Angelę Dutczyńską- wdowę po Władysławie Dutczyńskim, spadkobierczynię prac wynalazczych męża. Kto wie, czy decyzją o opatentowaniu śmigła Władysława i Alfreda Dutczyńskich nie kierowała chęć utrwalenia dorobku technicznego.
Konstrukcje:
Dutczyński "aeronef", 1889- 1902, projekt sterowca pionierskiego.
Źródło:
[1] Januszewski S. "Pionierzy. Polscy pionierzy lotnictwa 1647- 1918. Tom 1". Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2017.[2] Januszewski S. "Tajne wynalazki lotnicze Polaków: Rosja 1870-1917". Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej. Wrocław 1998.
[3] Januszewski S. "Wynalazki lotnicze Polaków 1836- 1918". Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2013.