Brodzki Wiktor Łodzia

Wiktor Brodzki, 1879 r.. (Źródło: archiwum).

Wiktor Łodzia Brodzki urodził się w 1817 r. w Olesinku na Wołyniu. Syn Józefa Salezego właściciela Sopokowa i Wiktorii Bronikowskiej. Artysta rzeźbiarz.

Gimnazjum kończył w Mozyrzu, później praktykował w kancelarii ad­wokackiej w Żytomierzu i jakiś czas był urzędnikiem w Owruczu, wreszcie przeniósł się do Petersburga i wstąpił do Aka­demii Sztuk Pięknych, którą ukończył w 1855 r. z wielkim złotym medalem za rzeźbę przedstawiającą wypoczywającego przy źródle Adonisa.

Z nagrodą związane było 6-letnie stypen­dium na studia w Rzymie. Pozostał tu do końca życia. Na jego twórczość wywarł wpływ pseudoklasycyzm i akademizm Akademii Petersburskiej, w Rzymie pogłębił zainteresowanie sztuką antyku. Pociągały go efekty techniczne, wykonywał rzeźby sakralne i alegoryczne, popiersia, wśród nich liczne popiersia wielkich Polaków, rzeźbił głównie w marmurze kararyjskim. Cieszył się wielkim powodzeniem, w 1868 r. został tytularnym profesorem petersburskiej Akade­mii Sztuk Pięknych, był członkiem Akademii Nauk w Mediolanie i Florencji.

Pracował głównie dla dwo­ru rosyjskiego i rosyjskich miłośników sztuki. Jego dzieła uświetniały Rzym, Petersburg, trafiały do Pol­ski, gdzie szczególną estymą cieszyły się jego popiersia wybitnych Polaków, rzeźba sakralna i alegoryczna. Wiele jego prac eksponowanych jest współcześnie w Rzymie, w Paryżu, najwięcej w zbiorach rosyjskich, w tym w petersburskim Ermitażu, w Carskim Siole, w Pawłowsku.

W 1856 r. zainteresował się żeglugą powietrzną pragnąc rozwiązać problem kierowania lotem aerostatu. 8.07.1864 r. zgłosił we Francji do opatentowania własne rozwiązanie aparatu do kierowania lotem aerostatów. Patent nr 63.899 wydano mu 10.09.1864 r. Brodzki opatrzył opis patentowy fotografią dagerotypową modelu balonu i mechanizmu kierującego lotem. Można przyjąć, że jest to jedna z najstarszych fotografii lotniczych, a z całą pewnością pierwsza związana z działalnością lotniczą Polaka.

Wiktor Brodzki zmarł w 1904 r. w Rzymie i został pochowany na tamtejszym słynnym cmentarzu Campo Verano.

Konstrukcje:
Brodzki aerostat , 1864, projekt balonu kierowanego.

Źródło:

[1] Januszewski S. "Pionierzy. Polscy pionierzy lotnictwa 1647- 1918. Tom 1". Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2017.

blog comments powered by Disqus