Wega, 1898

Balon posiadał pojemność ponad 3200 m3, o udźwigu 2000 kg i ciężarze własnym 1000 kg. Balon, sieć i kosz zakupiono w paryskich zakładach George Besaneona, kotwicę, wyposażenie i osprzęt wykonano zaś w firmie Escher Wyss w Zurychu.
Eduard Spelterini był pierwszym, który 3.10.1898 r. przeleciał ponad Alpami, w towarzystwie Alberta Heima, profesora geologii Uniwersytetu i Politechniki w Zurychu, jednego z założycieli szwajcarskiego Klubu Alpejskiego, badacza alpejskich pokryw śnieżnych i lodowców.
W Polsce.
W 1898 r. prasa Królestwa Polskiego a także Galicji podała fantastyczną wręcz informację, że przemysłowiec warszawski (ukrywający się pod pseudonimem B.), kwotą 40 000 franków sponsorował w Zurychu budowę balonu Wega i projekt kapitana Eduarda Spelterini odbycia z nim podróży przez Alpy, w której również miał brać udział. Startować zamierzano w Sion (Sitten) dokąd przewieźć miano balon z instrumentami badawczymi, lot miał mieć bowiem także charakter naukowy.
Podczas lotu Eduarda Spelterini 3.10.1898 r. w załodze balonu nie było pana B. Zapewne informacje o jego zaangażowaniu w projekt były mocno przesadzone, tak co do wielkości finansowego wkładu jak i zamiaru osobistego udziału w locie.
Galeria
Źródło:
[1] Januszewski S. „Pionierzy. Polscy pionierzy lotnictwa 1647- 1918. Tom 1”. Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2017.