Wega, 1898

Balon wolny. Francja / Szwajcaria.
Szwajcarski aeronauta Eduard Spelterini podczas pierwszego w historii lotu nad szwajcarskimi Alpami balonem Wega. 3.10.1898 r. (Źródło: "Alamy – Stock Photos, Stock Images & Vectors").
W 1898 r. został zbudowany balon wolny "Wega", przeznaczony dla słynnego szwajcarskiego aeronauty i fotografa kapitana Eduarda Spelterini (właściwie Eduard Schweizer).

Balon posiadał pojemno­ść ponad 3200 m3, o udźwigu 2000 kg i ciężarze wła­snym 1000 kg. Balon, sieć i kosz zakupiono w paryskich zakładach George Besaneona, kotwicę, wyposażenie i osprzęt wykonano zaś w firmie Escher Wyss w Zurychu.

Eduard Spelterini był pierwszym, który 3.10.1898 r. przeleciał ponad Alpami, w towarzystwie Alberta Heima, profesora geologii Uniwersytetu i Politechniki w Zurychu, jednego z założycieli szwajcarskiego Klubu Alpejskiego, bada­cza alpejskich pokryw śnieżnych i lodowców.

W Polsce.

W 1898 r. prasa Kró­lestwa Polskiego a także Galicji podała fantastyczną wręcz informację, że przemysłowiec warszawski (ukrywający się pod pseudonimem B.), kwotą 40 000 franków sponso­rował w Zurychu budowę balonu Wega i projekt kapitana Eduarda Spelterini odbycia z nim podróży przez Alpy, w której również miał brać udział. Startować za­mierzano w Sion (Sitten) dokąd przewieźć miano balon z instrumentami badawczymi, lot miał mieć bowiem także charakter naukowy.

Podczas lotu Eduarda Spelterini 3.10.1898 r. w za­łodze balonu nie było pana B. Zapewne informacje o jego zaangażowaniu w projekt były mocno przesadzone, tak co do wielkości finansowego wkładu jak i zamiaru osobistego udziału w locie.

Galeria

  • Balon Wega podczas przygotowań do przelotu nad Alpami. (Źródło: Hermann Hoernes ”Die Luftschiffahrt der Gegenwart”. A. Hartleben's Verlag. Wien, Pest, Leipzig, 1903).

Źródło:

[1] Januszewski S. „Pionierzy. Polscy pionierzy lotnictwa 1647- 1918. Tom 1”. Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2017.
blog comments powered by Disqus