Żmijewski "Skorpion", 1997

Projekt wózka motolotniowego. Polska.
Wózek motolotniowy ”Skorpion”. (Źródło: "VIPERDESIGN").

Na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku miała miejsce 12.06.1997 r. obrona pracy dyplomowej Adama Żmijewskiego, tematem której był Wózek do motolotni dwumiejscowej. Otrzymał on nazwę "Skorpion".

Założenia konstrukcyjne jakie miał spełniać wózek wynikały z er­gonomii, bezpieczeństwa, funkcjonalności i formy oraz zakładały modułowość konstrukcji. Droga projektowa przebiegała liczne studia mo­delowe, głównie w dziedzinie ergonomii. W dziedzinie aerodynamiki i konstrukcji lotniczych projektant konsultował swój projekt z konstruk­torami motolotni inż. inż. Grzegorzem Rycajem i Tomaszem Królikow­skim.

Innowacyjność konstrukcji przejawiała się w zdecydowanej poprawie warunków zajmowania i opuszczania miejsca w kabinie przez stopień i składane fotele, przestrzenności, która daje komfortowe warunki lotu, rozmieszczenia przyrządów i przełączników, tak aby wszystko znajdo­wało się w zasięgu ręki, włącznie z możliwością pełnego sterowania z obu foteli (również gazem i kółkiem przednim), a także w zastosowa­niu modułowej konstrukcji pozwalającej na dostosowaniu do potrzeb użytkownika. W konstrukcji wózka zastosowano składany maszt do skrzydła, który umożliwia wyważenie motolotni w zależności od za­montowanego typu skrzydła. Projektant przewidywał zastosowanie skrzydła Kompol ”Stratus P 2”,. Projekt obejmował wyposażenie w system ratow­niczy całego zespołu motolotni, apteczkę oraz niewielki (15 kg) bagaż­nik umieszczony pod przednim fotelem.

Silnik- Rotax 503 lub Rotax 582.

Dane techniczne "Skorpion" (wg [1]):
Wysokość- 2,7 m, długość- 3,02 m, szerokość- 0,76 m.
Masa własna (w zależności od wersji)- 115- 123 kg.
Prędkość max- 120 km/h, prędkość przelotowa- 100 km/h, prędkość minimalna- 65- 70 km/h.

Galeria

  • Wózek motolotniowy ”Skorpion” w widoku z lewej strony. (Źródło: Przegląd Lotniczy Aviation Revue nr 9/1997).
  • Wózek motolotniowy ”Skorpion” w widoku z przodu. (Źródło: www.viperdesign.pl).
  • Wizja artystyczna wózka motolotniowego ”Skorpion”. (Źródło: Przegląd Lotniczy Aviation Revue nr 8/2004).

Źródło:

[1] Żmijewski A. "Latać piękniej". Przegląd Lotniczy Aviation Revue nr 8/2004.
[2] Nestorowicz K. "Motolotnia na dyplom". Przegląd Lotniczy Aviation Revue nr 9/1997.
[3] VIPERDESIGN.

blog comments powered by Disqus