Wala Tadeusz (Wala Tadeáš)

Tadeusz Wala. (Źródło: Pilot Club nr 5/2009).

Tadeusz Wala (Tadeáš Wala)- słowacki konstruktor lotniczy polskiego pochodzenia. Urodził się w 1933 r. na Śląsku Cieszyńskim. Znakomity szybownik, uczestnik mistrzostw świata, absolwent bielsko- bialskiego technikum lotniczego i Wydziału Budowy Ma­szyn AGH w Moravskiej Ostravie. Jest autorem szeregu udanych szybowców i samolotów ultralekkich noszących oznaczenie WT.

Ich listę rozpoczął w 1971 r. WT-1, drewniany szybowiec klasy standard z częściowym wykorzystaniem kompozytów szklanych (1971 r.). Konstruktor startował na nim na Mistrzostwach Krajów Socjalistycznych na Węgrzech, inny pilot wygrał na nim Mistrzo­stwa NRD. Po nim nastąpiły: WT-2 będący roz­winięciem WT-1 przeznaczonym do produkcji seryjnej w zakładach Orličan Choceň, (jest to popularny do dziś w Czechach i Słowacji szybo­wiec VSO-10) oraz WT-3- całkowicie kompozytowy szybowiec klasy 15- m o doskonałości 42.

Kolejne konstrukcje WT to samoloty ultralekkie: WT-4 i WT-5 były to projekty samolotów ultralekkich z silnikiem pchającym z wykorzystaniem podzespołów szybowca WT-3, zrealizowane tyl­ko częściowo. WT-6, WT-7, Albatros WT-8 "Excel" to dwukadłubowe samoloty ultralekkie, z których WT-7 z powiększoną rozpiętością do 13 m ma własności motoszybowca.

W latach 1996- 1999 powstał samolot ultralekki Aerospool WT-9 "Dynamic", natomiast w 2013 r. trzymiejscowy samolot ultralekki Aerospool WT-10 "Trio". Kolejnym projektem był czteromiejscowy samolot Aerospool WT-10 "Advantic".

Konstrukcje:
Albatros WT-8 "Excel"
, 1998, ultralekki samolot sportowy,
Aerospool WT-9 "Dynamic"
, 1998, ultralekki samolot sportowy.

Galeria

  • Inż. Tadeusz Wala przy samolocie WT-9 ”Dynamic” podczas targów Aero-Expo Friedrichshafen. (Źródło: Wikimedia Commons).

Źródło:

[1] Salwiński J. "Dynamic- nowa jakość ze Słowacji". Przegląd Lotniczy Aviation Revue nr 10/2000.
[2] Zazula M. J. "WT-9 Dynamic. Randka z ultralajtem". Pilot Club nr 5/2009.
blog comments powered by Disqus