Polonia (SP-BZR), 1984

Balon gazowy. Polska (?).
Balon ”Polonia” (SP-BZR) podczas zawodów o Puchar Gordona Bennetta, rozegranych w październiku 1988 w Bregenz (Austria). (Źródło: Skrzydlata Polska nr 22/1990).

Balon „Polonia” (SP-BZR) o pojemności 1000 m³, został zbudowany w 1984 r. Brak informacji o producencie i  typie balonu. Należał do klasy balonów gazowych AA-5. Zarejestrowany został 17.10.1984 r.

Właścicielem balonu był Aeroklub Śląski. 13.10.1984 r. w Zurychu rozpoczęły się XXVIII Międzynarodowe Zawody o Puchar Gordona Bennetta. Stosownie do regulaminu, teoretycznie Polska stała się gospodarzem tych zawodów, lecz z przyczyn finansowych i politycznych jak również geograficznych ta rywalizacja nie mogła odbyć się w Polsce. Polska przekazała zorganizowanie zawodów do FAI. Międzynarodowa Komisja Balonowa wybrała na miejsce startu balonów - Szwajcarię.

W zawodach Polskę reprezentowały dwie załogi: Stefan Makne i Jerzy Czerniawski na balonie "Społem-Almatur Białystok" (SP-BZN) oraz Ireneusz Cieślak i Waldemar Ozga na balonie „Polonia” (SP-BZR). Załogę techniczną białostockiego balonu stanowili: Władysław Bohojło, Andrzej Ćwikła i Marek Matuszelański. Po 31 godzinnym locie polski balon „Polonia” osiągnął atlantyckie wybrzeże przy La Rochelle przelatując 749 km co dało 4 miejsce.

Balon „Polonia” został wyrejestrowany 13.11.1997 r.

blog comments powered by Disqus