Skywalker X-8, lata 2010- ne (?)

Bezzałogowy obserwacyjny aparat latający.
Bezzałogowy aparat latający Skywalker X-8 na Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego. (Źródło: ”Projekt Monica”).
W Polsce.

Jesienią 2013 r. został pozyskany polsko- norweski grant na biologiczny monitoring i fotogrametrię obszarów zwanych Antartic Specially Protected Areas (ASPA). Głównym celem badawczym planowanego monitoringu biologicznego było ustalenie liczebności pingwinów. Realizację projektu przewidziano w okolicach Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego w Szetlandach Południowych. W projekcie mieli uczestniczyć naukowcy z Instytut Biochemii i Biofizyki (Polska Akademia Nauk),  Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej),  NORUT- Północny Instytut Badawczy z Tromsø (Norwegia). Do udziału w wyprawie na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW zostały zaprojektowane bezzałogowe statki powietrzne PW- ZOOM.

Do lotów treningowych w ramach przygotowań do wyprawy używane były 2 samoloty Skywalker X-8, które wykonały 85 lotów, w łącznym czasie 19 h i 40 min. Mając na względzie fakt, że w warunkach polskiej zimy treningi fotogrametryczne mogły nie być wystarczające do późniejszych działań w Antarktyce, oba samoloty X-8 zostały przygotowane do udziału w wyprawie.

We wrześniu 2014 r. 2 samoloty PW- ZOOM oraz 2 samoloty treningowe X-8 zostały wysłane statkiem Polar Pioneer.  Miesiąc później, w Argentynie, na jednostkę zaokrętowała ekipa 39. Wyprawy Antarktycznej PAN. W jej skład wchodził zespół UAV, którego trzon tworzyli: prof. Mirosław Rodzewicz, dr Anna Zmarz i Cezary Janas. Wyprawa dotarła na wyspę 24.10.2014 r., a już 28 października  wykonano pierwszy lot treningowy samolotem Skywalker X-8.

Start samolotu wspomagany był liną gumową. Wznoszenie na pułap docelowy realizowano w ręcznym trybie sterowania, z włączoną automatyczną stabilizacją, po czym następowało przełączenie w tryb automatycznej nawigacji. Od tego momentu zaczynała się realizacja misji fotogrametrycznej. Po ukończeniu trasy samolot przylatywał nad miejsce, z którego wystartował i wchodził w zaprogramowane krążenie na zadanej wysokości. W odpowiednim momencie pilot przejmował nad nim kontrolę i lądował  w trybie  ręcznym.

W składzie sprzętu latającego drugiej wyprawy zespołu UAV do Stacji Arctowskiego (dotarł na miejsce 30.10.2014 r.) znalazły się 3 samoloty PW- ZOOM, 1 samolot treningowy X-8 i 2 quadrocoptery.

Konstrukcja.
Bezzałogowy statek powietrzny w układzie latającego skrzydła.

Źródło:

[1] „Pingwiny na start! Profesor Mirosław Rodzewicz opowiada o przygotowaniach do lotniczej przygody”. Biuletyn PW - Biuletyn PW.
[2] „Mapy z pingwinem w tle, czyli powrót z tarczą prof. Mirosława Rodzewicza”. Biuletyn PW - Biuletyn PW.
[3] „MONICA”. ZSiS / Strona główna - ZSiS - MEiL.
[4] „Liczenie baranów przed snem to pestka. Spróbuj policzyć pingwiny!”. InfoDron - aktualności ze świata dronów ... - Dron.pl.
[5] Projekt Monica.
blog comments powered by Disqus