PW -MONICA, ok. 2014- 2015

Fotogrametryczny bezzałogowy statek powietrzny. Polska.
Jesienią 2013 r. został pozyskany polsko- norweski grant na biologiczny monitoring i fotogrametrię obszarów zwanych Antartic Specially Protected Areas (ASPA). Projekt MONICA (akronim projektu "A novel approach to monitoring the impact of climate change on Antarctic escosystems") finansowany był w ramach Programu Polsko-Norweskiej Współpracy Badawczej, pod egidą NCBR. Głównym celem badawczym planowanego monitoringu biologicznego było ustalenie liczebności pingwinów. Realizację projektu przewidziano w okolicach Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego w Szetlandach Południowych. W projekcie mieli uczestniczyć naukowcy z Instytut Biochemii i Biofizyki (Polska Akademia Nauk),  Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej),  NORUT- Północny Instytut Badawczy z Tromsø (Norwegia).

Do udziału w wyprawie na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW zostały zaprojektowane bezzałogowe statki powietrzne PW- ZOOM oraz PW- MONICA.

Bezzałogowiec PW- MONICA miał wziąć udział w drugiej wyprawie do Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego w 2015 r. Ponieważ w okolicach stacji Arctowskiego panują bardzo silne i gwałtownie zmieniające się wiatry, samolot został specjalnie zaprojektowanego do latania w warunkach silnej turbulencji. Zaprojektowany został w układzie latającego skrzydła.  Pracami projektowymi  zajmował się zespół kierowany przez prof. Zdobysława Goraja.

Brak informacji, czy samolot został zbudowany. Podczas drugiej wyprawy do Stacji Antarktycznej, jako trzeci samolot, został zabrany PW- ZOOM 3.

Źródło:

[1] „Pingwiny na start! Profesor Mirosław Rodzewicz opowiada o przygotowaniach do lotniczej przygody”. Biuletyn PW - Biuletyn PW.
[2] „Mapy z pingwinem w tle, czyli powrót z tarczą prof. Mirosława Rodzewicza”. Biuletyn PW - Biuletyn PW.
blog comments powered by Disqus