ITWL "Pszczoła", ok. 2013

Rozpoznawczy bezzałogowy statek powietrzny. Polska.
Rozpoznawczy bezzałogowy statek powietrzny klasy mini ITWL ”Pszczoła” w locie. (Źródło: ”Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych”).
Rozpoznawczy bezzałogowy statek powietrzny klasy mini ITWL „Pszczoła” został opracowany w Zakładzie Samolotów i Śmigłowców Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych.

Maszyna powstała w ramach zleconej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pracy badawczo- rozwojowej. Inżynierowie z ITWL pracowali nad nią aż trzy lata. Prawdopodobnie prace rozpoczęły się w 2010 r. Największym wyzwaniem było spełnienie wymagań odnośnie niewielkich rozmiarów bezzałogowca oraz jego niedużej wagi. Poza opracowaniem zminiaturyzowanej elektroniki i optoelektroniki, utrudnieniem było zbudowanie odpowiednio mocnego płatowca. Dla tak małych obiektów bardzo trudno jest wykonać elementy kompozytowe o małej wadze, a jednocześnie odpowiedniej wytrzymałości, sztywności i odporności eksploatacyjnej.

System dedykowany jest do wyposażenia pojedynczego żołnierza lub plutonu, do bliskiej obserwacji w bezpośrednim przedpolu (do 5 km). Żołnierz operator ma w trybie rzeczywistym obserwować na specjalnym monitorze obraz z kamery pokładowej. Dzięki niemu może ocenić, na przykład, czy przejazd przez wąwóz albo wjazd do miejscowości są bezpieczne. Waga i wielkość pozwalają na szybkie przenoszenie przez operatora w plecaku, nawet w niedostępne miejsca np. góry. Co powoduje że BSP również może być wykorzystywany w trakcie poszukiwań zaginionych na szlakach turystycznych przez TOPR lub GOPR.

W 2013 r. BSP „Pszczoła” prezentowany był na kilku imprezach targowych, m.in. Międzynarodowych Targach Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech (17- 19.04.2013 r.), targach Air Fair w Bydgoszczy (17- 18.05.2013 r.) oraz XXI Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach (2- 5.09.2013 r.).

Konstrukcja.
Bezzałogowy statek latający w układzie bezogonowym o konstrukcji kompozytowej.

Wyposażenie rozpoznawcze- kamera dzienna z systemem transmisji obrazu w czasie rzeczywistym.

Silnik- elektryczny. Śmigło osadzone nietypowo, w środkowej części kadłuba.

Dane techniczne ITWL „Pszczoła” (wg [1]):
Rozpiętość- 0,5 m.
Masa startowa max- 0,8 kg.
Prędkość lotu- 10- 100 km/h, pułap operacyjny- 50- 300 m, promień operowania 5 km, czas lotu- 20 min.

Galeria

  • ITWL ”Pszczoła” w widoku z góry. (Źródło: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych).

Źródło:

[1] „Bezzałogowe statki powietrzne ITWL”. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, 2014.
[2] „Bezzałogowy statek powietrzny klasy mini ITWL Pszczoła”. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.
[3] „Bezzałogowe-  przegląd projektów dla Wojska Polskiego i nie tylko”.  Blog użytkowników portalu dobreprogramy.
[4] „Wyjątkowo szybka Pszczoła”. Polska Zbrojna.
[5] Szopa M. „Air Fair 2013”. Nowa Technika Wojskowa nr 6/2013.
[6] INSTYTUT TECHNICZNY WOJSK LOTNICZYCH - ITWL.
blog comments powered by Disqus