WB Electronics "Rufus", 2004

Bezzałogowy balon obserwacyjny. Polska / Izrael.
Bezzałogowy balon obserwacyjny WB Electronics ”Rufus”. (Źródło: ”WB Electronics”).
W 2004 r. w firmie WB Electronics, w ramach prac nad Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem Topaz (ZZKO Topaz) montowanym na syste­mach artyleryjskich Sił Zbrojnych RP oraz Systemem Zarządzania Polem Walki Trop, opracowano założenia powietrznego systemu rozpoznawczego zdolnego do informacyjnego wspierania wojsk, w tym koordynacji ognia artyleryjskiego. Tak powsta­ł System Rozpoznania Bliskiego Zasięgu Calineczka-2004 (w skrócie Calineczka-2004), nazywana również jako „Sofar” – aparat bezzałogowy klasy mini.

Dopełnieniem BSL „Sofar” był bezzałogowy balon obserwacyjny „Rufus” (wg [3]- balon był konstrukcji izraelskiej). W wersji wojskowej podstawowym zadaniem balonu miała być obserwacja rejonów baz, punktów kontrolnych oraz obiektów o specjalnym znaczeniu. Balon miał znaleźć też liczne zastosowania cywilne, np. przy monitoringu masowych uroczystości. Dodatkowo może posłużyć jako powietrzna platforma dla anten lub transponderów.

Balon operujący na pułapie 180 m posiadał szerokie pole obserwacji. Głównym elementem systemu była się doskonale stabilizowana optoelektroniczna głowica obserwacyjna działająca w zakresie światła widzialnego (dzień) lub w podczerwieni (noc). Mimo znacznych rozmiarów balon „Rufus” nie był kłopotliwy w eksploatacji. Należało ściągać go co ok. 8 h na dopompowanie helem, a po całkowitym wypompowaniu jego powłoka mieści się w maleńkiej skrzynce. Częściowo napełniony balon mógł być przewożony się w specjalnej przyczepie. Pozwalało to później na szybkie przygotowanie aerostatu do akcji.

W maju 2006 r. balon „Rufus” miał zabezpieczać spotkania Ojca Świętego Benedykta XVI z wiernymi na Krakowskich Błoniach.

Konstrukcja.
Obsługa- 3 osoby.

Wyposażenie- stabilizowana optoelektroniczna głowica obserwacyjna działająca w zakresie światła widzialnego lub w podczerwieni podwieszona pod balonem.

Dane techniczne „Rufus” (wg [1]):
Długość- 8 m.
Udźwig- 4 kg.
Pułap obserwacji- 180 m.

Źródło:

[1] WB Electronics.
[2] „Balon obserwacyjny nad Błoniami”. FAKTY w INTERIA.PL - najnowsze wiadomości z Polski i ....
[3] Cielma M. „Bezzałogowce od grupy WB”. Lotnictwo nr 9/2015.
blog comments powered by Disqus