Stomil (SP-BZF), 1971

Balon sportowy wolny. Polska.
Balon gazowy Stomil (SP-BZF). (Źródło: archiwum).
Po kasacji w 1968 r. balonu "Poznań" (SP-BZB) sekcja balonowa Aeroklubu Poznańskiego zainicjowała przy finansowym poparciu Dyrekcji Zjednoczenia Przemysłu Gumowego "Stomil" budowę nowego balonu. który zbudowany został w 1971 r. przez Grudziądzkie Zakłady Przemysłu Gumowego "Stomil". Balon ten o pojemności 2200m³ otrzymał znaki rejestracyjne SP-BZF i nazwę "Stomil".


W dniu 11.09.1971 r. oblotu balonu dokonała załoga w składzie pilot Stefan Makné, rzeczoznawca Inspektoratu Kontroli Cywilnych Statków dowietrznych Eugeniusz Olszański oraz członek załogi inż. Zbigniew Burzyński. W trzecim locie, który wykonywany był w dniu 9.10.1971 r. przez załogę w składzie pil. Władysław Rewakowicz oraz pasażerowie Wojciech Jaworowicz i Kazimierz Pieniążek podczas lądowania balon zaczepił o przewody telefoniczne i uległ zniszczeniu.

Otrzymane z tytułu ubezpieczenia fundusze stanowiły środki na odbudowę balonu Stomil (SP-BZG).

Dane techniczne Stomil (SP-BZF) (wg [1]):
Pojemność- 2200 m³.

W dniu 9.10.1971 r. uległ zniszczeniu balon Aeroklubu Poznańskiego "Stomil" (SP-BZF). Otrzymane z tytułu ubezpieczenia fundusze stanowiły środki na odbudowę balonu o tej samej pojemności. Balon został wykonany został przez Grudziądzkie Zakłady Przemysłu Gumowego "Stomil". Nowy balon, który otrzymał nazwę poprzednika- "Stomil" i znaki rejestracyjne SP-BZG. Budowa została zakończona 25.08.1972 r. Pierwszy lot odbył w dniu 27.08.1972 r. a załogę stanowili inż. Stefan Makné i Eugeniusz Olszański.

W latach 1972- 1974 balon był wykorzystywany do działalności szkoleniowej połączonej z wykonywaniem startów w różnych imprezach organizowanych na terenie kraju np. z okazji Święta Pracy, Święta Odrodzenia 22 Lipca, Światowej Wystawy Filatelistycznej, która odbyła się w Poznaniu a lot połączony był z przewozem poczty balonowej. Do czołowych osiągnięć w 1975 r. zaliczyć należy:
- udział w Zawodach Balonowych w Pradze w dniu 1.06.1975 r. i zajęcie I-go miejsca przez załogę pil. bal. Eugeniusza Olszańskiego,
- w organizowanych w Warszawie w dniu 24.08.1975 r. Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych zwyciężyła załoga poznańska w składzie: pil. Stefan Makné, Hieronim Kosmowski i Franciszek Góralewicz,
- również w II Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych, które odbyły się w Częstochowie nasz balon "Stomil" z załogą pil. Stefan Makné, Hieronim Kosmowski i Ireneusz Cieślak zajął 1 miejsce.

Źródło:

[1] Klub Balonowy Białystok.
[2] Historia sportu balonowego w Aeroklubie Poznańskim, lata 1957- 1979. Aeroklub Poznański.
blog comments powered by Disqus