D-AGIP, lata 1970- te (?)

Balon sportowy wolny. Niemcy.
Balon gazowy D-AGIP, na którym załoga Ireneusz Cieślak i Franciszek Góralewicz, startowała podczas I Mistrzostw Świata Balonów Gazowych w Augsburgu w 1976 r. (Źródło: archiwum).

W Polsce.

W 1970 r. na wypożyczonym balonie zachodnioniemieckim D-AGIP o pojemności 630 m3,
polski pilot Władysław Rewakowicz startował na międzynarodowych zawodach ba­lonowych w Augsburgu.

Od 10 do 15.09.1976 r. odbyły się I Mistrzostwa Świata Balonów Gazowych w Augsburgu (RFN). Startowało 20 załóg z 13 liczących się wówczas w baloniarstwie krajów. Polska wystawiła dwie reprezentacje:
- ekipa "Polska 1" w składzie Ireneusz Cieślak i Franciszek Góralewicz, z sekcji balonowej Aeroklu­bu Poznańskiego, na wypożyczonym balonie zachodnioniemieckim D-AGIP o pojemności 630 m3,
- ekipa "Polska 2" w składzie Hieronim Kosmowski, również z sekcji balonowej Aeroklu­bu Poznańskiego, na wypożyczonym balonie czechosłowackim OK-4000 "Barum".

Start polskich pilotów balonowych w tych mistrzo­stwach do tego na wypożyczonym sprzęcie (nie posiadaliśmy bowiem balonów o pojemności zgodnej z regulaminem mistrzostw) uznać można za udany, tym bardziej, iż skromne przecież możliwości sprzętowe naszych balonia­rzy nie pozwalały na intensywny trening przed mis­trzostwami. Załoga "Polska 1" (Ireneusz Cieślak i Franciszek Góralewicz) zajęła w poszczególnych konkurencjach miejsca: 7, 5 i 13, co dało jej w końcowej klasyfikacji dobre 8 miejsce.

Źródło:

[1] Ikarus "Nasze serdeczne uznanie dla baloniarzy". Skrzydlata Polska nr 43/1976.
[2] Gutowski M. "Polacy w balonowych mistrzostwach świata". Skrzydlata Polska nr 42/1976.

blog comments powered by Disqus