AMP-1, 1974

Amatorski śmigłowiec- mięśniolot. Polska.
Śmigłowiec- mięśniolot Antoniego Mrożka. (Źródło: Koziarczuk L. ”Wiatrakowce i helikoptery 1944-2002”).

W 1974 r. Antoni Mrozek z pomocą kolegów: Grabskiego, Czesława Pechowiaka i Szczepana Wrzoska- zaprojektowali i zbudowali jednomiejscowy śmigłowiec- mięśniolot AMP-1. Jego budowa trwała trzy miesiące. Czas demontażu i montażu mięśniolotu wynosił ok. 8 minut.

Podczas prób osiągnięto 12 sekundowy lot w zawisie na wysokości 0,6 m z pilotem o masie 54 kg. Obroty wirnika wynosiły wówczas 75 obr./min. Próby wykazały, że mięśniolot jest bezpieczny do prędkości wiatru 8 m/s. Należało jednak zmniejszyć masę konstrukcji o 10 kg, stosując lżejsze materiały.

Konstrukcja.
Jednomiejscowy śmigłowiec- mięśniolot w układzie dwóch współosiowych wirników (z trzema łopatami każdy). W konstrukcji wykorzystane zostały cienkościenne rury stalowe i duralowe.
Łopaty wirnika miały rurowe duralowe dźwigary, sosnowe żeberka i były pokryte folią z tworzywa sztucznego. Poziomy lot odbywał się lekkim pochyleniem osi wirnika.

Napęd- mięśniowy za pomocą ręcznych pedałów.

Źródło:

[1] Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
[2] Koziarczuk L. "Wiatrakowce i helikoptery 1944-2002. Katalog  konstrukcji  wiropłatów  ZSRR, Polski i państw WNP". Wydanie 3. Wydawnictwo Weża-Druk. Łuck 2013.
blog comments powered by Disqus