Masłowski śmigłowiec, koniec lat 1960- tych

Śmigłowiec amatorski. Polska.

Pod koniec lat 1960- tych konstruktor- amator Józef Masłowski, mieszkający we wsi Sikorki, niedaleko Ząbkowic Będzińskich (obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej w województwie śląskim) zbudował amatorski śmigłowiec o dość oryginal­nej konstrukcji.

W czasie prób konstruktor osiągnął pewne pozytywne rezulta­ty. Maszyna-  jak stwierdzili naoczni świadkowie- kołowała nieco po ziemi i uniosła się w powietrze na kilkanaście centymetrów i przeleciała kilka metrów. Najpierw uniósł się ogon wiropłata, potem na kilkanaście centymetrów od ziemi oderwały się koła, ale po kilkunastu sekundach pojazd znów dotykał ziemi. Konstruktor- samouk nie miał doświadczenia w pilo­tażu, bal się też zapewne wypadku. Wiropłat Józefa wzbudzał powszechne zainteresowanie w Sikorce.

Dzień, w którym konstruktor przystąpił do prób swego wiropłata, był w wiosce prawdziwym świętem. Do Sikorki przyjechali reporterzy, by obserwować start wiropłatu.

Brak informacji o szczegółach konstrukcyjnych śmigłowca.

Źródło:

[1] Konieczny J. R. "Na skrzydłach jak ptaki". Seria "Miniatury Lotnicze". Krajowa Agencja Wydawnicza RSW Prasa- Książka- Ruch. Warszawa 1976.
[2] Kapusta K. "Waldemar Masłowski z Ząbkowic buduje samolot. Jak jego ojciec Józef". Dziennik Zachodni - Wiadomości Śląsk, Wiadomości Śląskie.
[3] PiotrP .
[4] Grodzki W. "Współczesny Ikar". Polska Kronika Filmowa, 1970.
blog comments powered by Disqus