Masłowski samolot, 1968

Samolot amatorski. Polska.
W 1968 r. konstruktor- amator Józef Masłowski, mieszkający we wsi Sikorki, niedaleko Ząbkowic Będzińskich (obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej w województwie śląskim) zbudował jednomiejscowy samolot w układzie górnopłata.

Sam opracował projekt i prawie wszystko wykonał własnoręcznie. Maszynę zbudował z drew­na i metalu, śmigła- z drewna jesionowego. Dwa 4-cylindrowe silniki o mocy po 33 kW, zakupione ze złomu, zmontował i doprowadził do pełnej uży­walności.

Pierwsze próby silników i wzlotu były wielką sensacją dla mieszkańców Sikorek. Rozpoczął je najpierw na wła­snym podwórku. Później wyprowadził maszynę w pole. Towarzyszyła mu w tym licznie zebrana młodzież i dorośli. Silniki pracowały dobrze, a samo­lot parę razy toczył się po prostej na nierównościach gruntu, ale jakoś od ziemi oderwać się nie mógł. Konstruktor- samouk nie miał doświadczenia w pilo­tażu, bal się też zapewne wypadku.

Konstrukcja.
Jednomiejscowy górnopłat o konstrukcji mieszanej.

Napęd- 2 silniki o mocy 33 kW (45 KM) każdy.

Źródło:

[1] Konieczny J. R. "Na skrzydłach jak ptaki". Seria "Miniatury Lotnicze". Krajowa Agencja Wydawnicza RSW Prasa- Książka- Ruch. Warszawa 1976.
blog comments powered by Disqus