Pietruszka Zenon

Zenon Pietruszka urodził się w 1948 r. Mieszka w Rzeszowie. Absolwent technikum mechaniczno- elektrycznego w Rzeszowie, właściciel firmy „FUN SURFING” produkującej wyroby z kompozytów na bazie włókien szklanych, węglowych i aramidowych. Miłośnik lotnictwa i żeglarstwa.

W 1999 r. pomagał Grzegorzowi Peszke przy budowie szybowca "Żona Red Bulla" na zawody Red Bulla. Na początku lat 2000- nych zaprojektował i zbudował amatorskie szybowce ultralekkie "Axel" i "Gekon".

Jest on doskonałym przykładem konstruktora- amatora. Nie ma bowiem wykształcenia lotniczego, ale za to ma wielką pasję i zadziwiający zmysł techniczny. O jego umiejętnościach może świadczyć fakt, że samo­dzielnie wykonał nierozwijalną owiewkę kabiny do szybowca "Axel", do której przejrzystości i kształtu nie było zastrze­żeń. To zagadnienie sprawiało kłopoty nawet wielkim wytwórniom z imponującym dorobkiem konstrukcyj­nym, jak bielskie SZD.

Konstrukcje:
Pietruszka "Axel", 2004, ultralekki szybowiec lub motoszybowiec amatorski.
Pietruszka "Gekon", 2017, ultralekki szybowiec lub motoszybowiec amatorski.

Źródło:

[1] Pod redakcją Andrzeja Glassa i Tomasza Murawskiego "Polskie Szybowce 1945-2011. Problemy rozwoju". Wydawnictwo SCG. Bielsko-Biała 2012.
[2] Lewek D. "Szybowiec ultralekki Axel". Polska Technika Lotnicza. Materiały Historyczne nr 71 (6/2011).
[3] "Jak zbudować własny szybowiec - rozmowa z konstruktorem amatorem". Portal · dlapilota.pl.

blog comments powered by Disqus