Pędziak samolot amatorski (ABC), 1972

Samolot (motoszybowiec) amatorski. Polska.
Przebudowany na samolot IS-3 ABC Zbigniewa Pędziaka. (Źródło: Pod redakcją A. Glassa i T. Murawskiego ”Polskie Szybowce 1945-2011. Problemy rozwoju”. Wydawnictwo SCG. Bielsko-Biała 2012).

W latach 1972- 1974 Zbigniew Pędziak skonstru­ował i zbudował samolot amatorski. Ponieważ pracował jako sztygar w kopalni soli w Kłodawie, prace przy samolocie mógł wykonywać tylko w wolnych chwilach. Było to zajęcie żmudne, mozolne i kosztowne. Kupował, co się dało i gdzie się dało, bo części do samolotu na rynku nie było w sprzedaży. Nawet nie liczył, ile to wszystko wy­niosło. Wystrugał sam śmigło, kupił silnik samocho­dowy Volkswagen. Skrzydła ze skasowanego szy­bowca IS-3 ABC podarowali mu w Aeroklubie Włocławskim.   Pełno   było   tych   lotniczych   akcesoriów w całym gospodarstwie jego rodziców-rolników.

Budowa samolotu została ukończona w 1974 r. Próby samolotu przeprowadzane były na lotnisku aeroklubowym we Włocław­ku.

Konstrukcja.
Jednomiejscowy górnopłat zastrzałowy.
Usterzenie w układzie klasycznym.
Podwozie klasyczne stałe.

Silnik- samochodowy Volkswagen.

Galeria

  • Samolot Zbigniewa Pędziaka w widoku z boku. (Źródło: Konieczny J. R. ”Na skrzydłach jak ptaki”. Seria ”Miniatury Lotnicze”. Krajowa Agencja Wydawnicza RSW Prasa- Książka- Ruch. Warszawa 1976).

Źródło:

[1] Pod redakcją A. Glassa i T. Murawskiego "Polskie Szybowce 1945-2011. Problemy rozwoju". Wydawnictwo SCG. Bielsko-Biała 2012.
[2] Konieczny J. R. "Na skrzydłach jak ptaki". Seria "Miniatury Lotnicze". Krajowa Agencja Wydawnicza RSW Prasa- Książka- Ruch. Warszawa 1976.
blog comments powered by Disqus