Pędziak samolot amatorski (ABC), 1972

Samolot (motoszybowiec) amatorski. Polska.
Samolot amatorski zbudowany przez Zbigniewa Pędziaka. (Źródło: Pod redakcją A. Glassa i T. Murawskiego ”Polskie Szybowce 1945-2011. Problemy rozwoju”. Wydawnictwo SCG. Bielsko-Biała 2012).

W latach 1972- 1974 Zbigniew Pędziak skonstru­ował i zbudował samolot amatorski. Ponieważ pracował jako sztygar w kopalni soli w Kłodawie, prace przy samolocie mógł wykonywać tylko w wolnych chwilach. Było to zajęcie żmudne, mozolne i kosztowne. Kupował, co się dało i gdzie się dało, bo części do samolotu na rynku nie było w sprzedaży. Nawet nie liczył, ile to wszystko wy­niosło. Wystrugał sam śmigło, kupił silnik samocho­dowy Volkswagen. Skrzydła ze skasowanego szy­bowca IS-3 ABC odkupił, a raczej wymienił na wagę laboratoryjną od liceum w Kłodawie. Szybowiec najprawdopodobniej był podarowany szkole przez Aeroklub Włocławski.

Pełno było tych lotniczych akcesoriów w całym gospodarstwie jego rodziców- rolników.

Budowa samolotu została ukończona w 1974 r. Próby samolotu przeprowadzane były na lotnisku aeroklubowym we Włocław­ku.

Konstrukcja.
Jednomiejscowy górnopłat zastrzałowy.
Usterzenie w układzie klasycznym.
Podwozie klasyczne stałe.

Silnik- samochodowy Volkswagen 1200 cm3.

Galeria

  • Samolot Zbigniewa Pędziaka w widoku z boku. (Źródło: Konieczny J. R. ”Na skrzydłach jak ptaki”. Seria ”Miniatury Lotnicze”. Krajowa Agencja Wydawnicza RSW Prasa- Książka- Ruch. Warszawa 1976).
  • Kadłub samolotu. (Źródło: via Sebastian Pędziak).
  • Konstrukcja przed montażem. (Źródło: via Sebastian Pędziak).
  • Samolot przed montażem. (Źródło: via Sebastian Pędziak).
  • Zmontowany samolot przed montażem silnika. (Źródło: via Sebastian Pędziak).
  • Tablica przyrządów. (Źródło: via Sebastian Pędziak).

Źródło:

[1] Pod redakcją A. Glassa i T. Murawskiego "Polskie Szybowce 1945-2011. Problemy rozwoju". Wydawnictwo SCG. Bielsko-Biała 2012.
[2] Konieczny J. R. "Na skrzydłach jak ptaki". Seria "Miniatury Lotnicze". Krajowa Agencja Wydawnicza RSW Prasa- Książka- Ruch. Warszawa 1976.
blog comments powered by Disqus