EoN "Olympia", 1947
W Polsce.
W latach 1950-tych, na szybowcach EoN "Olympia" latali w Pakistanie: Zofia Szczecińska-Turowicz, Maria Younga-Mikulska, Zbigniew Mikulski i Władysław Banach. Byli oni instruktorami szybownictwa w Royal Pakistan Air Force.
W 1956 r. Klub Szybowcowy Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii w Lasham zakupił szybowiec EON "Olimpia 2b/39", który otrzymał nazwę własną "Polichno". Szybowiec wykonał pierwszy lot 29.09.1956 r. W tym samym roku Benedykt Łastowski startował na nim w Narodowych Zawodach Szybowcowych w Lasham.
W 1957 r. ten sam pilot startował w Szybowcowych Mistrzostwach Anglii, które rozegrano w Lasham w dniach 27.07- 5.08. Zajął wówczas 22 miejsce wśród szybowców Ligi 2. W czasie zawodów pilot przeżył sensacyjną przygodę, którą dziennik Daily Herald opisał pod wstrząsającym tytułem: "Spłoszona horda liże pilota". Łastowski wylądował na łące w pobliżu Newbury. Kiedy szybowiec zatrzymał się na trawie, pilot wygrzebując się z kabiny zauważył ku swemu przerażeniu stado krów prowadzone przez byka. rozpoczynające z odległości ok.o 200 m szarżę na szybowiec. Łastowski, chcąc za wszelką cenę obronić "Polichno", któremu groziło stratowanie, wybiegł na przeciw stada krzycząc przeraźliwie. Pędzące stado zwolniło i zatrzymało się 10 m od szybowca. Krzycząc bezustannie Łastowski po upływie prawie godziny zaczął tracić głos i był bliski omdlenia. Dał więc za wygraną i pobiegł po pomoc. Kiedy wrócił, szybowiec tonął całkowicie wśród krów. Pilot przypuszczał, że zastanie go w drzazgach. Tymczasem krowy spokojnie lizały maszynę. "Polichno" nie poniósł poważniejszych uszkodzeń.
Galeria
Źródło:
[1] Korespondencja Pawła Wymysłowskigo z A. Głogowskim, który przygotowuje publikację o polskich lotnikach w Pakistanie via "Niepolskie Statki Powietrzne Polskich Lotników".
[2] "Klub Szybowcowy Stowarzyszenia Lotników Polskich". Skrzydła. Wiadomości ze Świata nr 572.
[3] W "Polscy szybownicy i modelarze w Anglii". Skrzydlata Polska nr 5/1957.
[4] Cynk J. B. "Szybownicy- emigranci latają". Skrzydlata Polska nr 32/1957.
[5] Pomianowski J. "Skrzydlata rozmawia z Marią Younga-Mikulską". Skrzydlata Polska nr 44/1963.