Pilarek lotnia, ok. 1982

Lotnia. Polska.
Lotnia zbudowana przez Tadeusza Pilarka na początku lat 1980-tych. (Źródło: Copyright (Źródło: Piotrolot via ”lotnie.pl- LOTNIARSTWO W POLSCE”).

Lotnia zbudowana przez Tadeusza Pilarka na początku lat 1980-tych, prawdopodobnie w 1982 r.

"Piotrlot" tak wspomina prace nad tą lotnią (g [1]): "Na wypucowanej podłodze dyrektor stanu wojennego w aeroklubie (Aeroklubie Jeleniogórskim- dopisek Krzysztof Luto) Henryk Stępiński pozwalał Tadeuszowi kroić i szyć własną lotnię. Po latach Tadeusz przerobił ją pod motolotnię. Pierwszy raz zobaczyłem w tym typie lotni jak chłopaki wykorzystywali z włókna węglowego elektro pastuchy do adaptacji na końcówki eliptyczne ! Oj brakowało rolnikom pastuchów na polu."

Konstrukcja.
Szkielet lotni zbudowany z rur duraluminiowych, składał się z dwóch krawędzi natarcia, dźwigara, kila, masztu i sterownicy. Szkielet lotni usztywniony układem dolnych oraz górnych cięgieł.
Pokrycie lotni dwustronne (górne i dolne), ukształtowane i usztywnione za pomocą żeber. Dźwigar schowany wewnątrz pokrycia. Pokrycie mocowane do kila za pomocą kieszeni.

Uprząż przystosowana do lotów w pozycji leżącej.

Galeria

  • Tadeusza Pilarek w trakcie szycia pokrycia lotni. (Źródło: Copyright  (Źródło: Piotrolot via  lotnie.pl- LOTNIARSTWO W POLSCE).

Źródło:

[1] Lotniarstwo w Polsce
blog comments powered by Disqus