Centrum Szkolenia Sił Powietrznych

W Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie w procesie szkolenia obsług zestawów przeciwlotniczych wykorzystywane są sterowane drogą radiową latające modele samolotów- Imitatory Celu Powietrznego (w skrócie ICP). Imitatory mogą holować rękaw, do którego prowadzi się strzelanie w zasadzie z każdego typu przeciwlotniczego sprzętu artyleryjskiego. Po doposażeniu ICP w promiennik podczerwieni, może on zostać wykorzystany do szkolenia strzelców przenośnych zestawów rakietowych typu "Strzała" czy "Grom". Strzelania wykonuje się nad morską częścią poligonu w Wicku Morskim. Nad lądem strzelcy, operatorzy i załogi na sucho doskonalą umiejętności związane z celowaniem.

Niektóre Imitatory wykorzystywane do szkolenia przeciwlotników zostały zbudowane w komórce Centrum Szkolenia Sił Powietrznych odpowiedzialnej za ICP (zwanej modelarnią).

W Centrum wykorzystywane są Imitatory napędzane są silnikami benzynowymi i sterowane drogą radiową za pomocą aparatur do zdalnego sterowania. Poza promiennikami podczerwieni, na modelach mogą być zabudowane minikamery czy autopilot. Dzięki autopilotowi imitatory uzyskują większy zasięg w locie horyzontalnym. Mogą też posiadać spadochron do lądowania, jednak zazwyczaj lądują na brzuchu. Starty odbywają się z ziemi (po zamontowaniu podwozia), wyrzutni lub ręki. Imitatory w zależności od typu posiadają silniki o pojemności 20-30 cm3, lub nawet o pojemności 120 cm3 i mocy 8,1 kW (11 KM). Imitatory rozwijają prędkość 80-150 km/h (z rękawem do 80 km/h), mają zasięg ponad 2000 m, w powietrzu mogą przebywać ponad godzinę. Ich masa wynosi przeciętnie ok. 10 kg, długość 2-2,5 m, a rozpiętość 2,5-3,5 m. Dysponują udźwigiem do 7 kg. Rękaw o średnicy około 30 cm może mieć długość do 5 m.

W 2008 r. w dyspozycji przeciwlotników z Centrum, a także innych jednostek, było kilkanaście imitatorów, m.in typów: LC-04-250, PSB-06, PSB-08.

Konstrukcje:

Źródło:

[1] Kasjaniuk S. ”Strzelają do latających modeli”. ”Lotnicza Polska”. 2008-10-26.
blog comments powered by Disqus