Pędziak Zbigniew

Zbigniew Pędziak w kabinie motoszybowca SZD-45A ”Ogar”. (Źródło: via Sebastian Pędziak).

Zbigniew Pędziak (ur. 1949 r. ) z miasta Przedecz (obecnie w województwie wielkopolskim, powiecie kolskim) od wczesnej młodości marzył o lotnictwie. W szkole zajmował się mode­larstwem. Po skończeniu Technikum Mechanicznego pojechał do Dęblina, na egzamin do Szkoły Orląt. Niestety z przyczyn zdrowotnych odpadł.

Został sztygarem w kopalni soli w Kłodawie, ale o lataniu myślał dalej.

Przygodę latania rozpoczął od podstawowego szkolenia szybowcowego w Aeroklubie Włocławskim wiosną 1978 r. Uzyskał licencję pilota szybowcowego a następnie samolotowego.  Dużo przed tym postanowił na bazie doświadczenia modelarskiego oraz zacięcia konstrukcyjnego zbudował sobie sam samolot.

W latach 1972- 1974 powstał samolot amatorski z użyciem skrzydeł i statecznika z szy­bowca IS-3 ABC. W 1978 r. zbudował motoszybowiec "Moto Czapla". Szybowiec SZD-10 "Czapla" pochodziła z Aeroklubu Włocławskiego. Na początku lat 1980- tych zbudował samolot J-2 "Polonez" konstrukcji Jarosława Janowskiego. Samolot wykonał pierwszy lot w 1983 r. W następnych latach konstruktor na bazie szybowców zbudował motoszybowce "Moto-Lis" i "Moto Mucha Standard". Na początku 1994 r. po sprzedaży "Moto-Lisa" oraz "Moto-Muchy" zakupił certyfikowany motoszybowiec SZD-45 "Ogar", którym uprawiał turystykę lotniczą jak sam mówił zgodnie z przeznaczeniem licencji PPL- ówcześnie nazywaną licencją turystyczną. Latania wzięło górę nad budowaniem, ale nie na długo. W 2002 r. rozpoczął składanie samolotu Zenair CH601HD "Zodiac". Był to już inny sposób budowania, a raczej składania. Zmieniły się czasy, możliwości oraz oczekiwania. "Zodiac" został oblatany w 2004 r. Ponownie nowy sprzęt uśpił na pewien czas instynkt tworzenia ale nie zostało jeszcze powiedziane ostatnie słowa…

Konstrukcje:
Pędziak samolot amatorski (ABC), 1974, samolot (motoszybowiec) amatorski.
Pędziak "Moto-Czapla", 1978, motoszybowiec amatorski.
Pędziak "Moto Lis", 1980, motoszybowiec amatorski
Pędziak J-2 ”Polonez”, 1983, samolot sportowy amatorski.
Pędziak "Moto Mucha Standard", 1992, motoszybowiec amatorski.
Zenair CH-601HD "Zodiac", 2004, ultralekki samolot sportowy.

Galeria

  • Zbigniew Pędziak przy motoszybowcu ”Moto-Czapla”. (Źródło: via Sebastian Pędziak).

Źródło:

[1] Borzęcki J. ”Na własnych skrzydłach”. Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk 1980.
[2] Polskie konstrukcje amatorskie.
[3] Pod redakcją A. Glassa i T. Murawskiego "Polskie Szybowce 1945-2011. Problemy rozwoju". Wydawnictwo SCG. Bielsko-Biała 2012.
[4] Konieczny J. R. "Na skrzydłach jak ptaki". Seria "Miniatury Lotnicze". Krajowa Agencja Wydawnicza RSW Prasa- Książka- Ruch. Warszawa 1976.
[5] Sebastian Pędziak - informacje.

blog comments powered by Disqus