ITWL "Rybak", 2008

Bezzałogowy rozpoznawczy aparat latający. Polska.
Bezzałogowy aparat latający "Rybak". Wizja artystyczna. (Źródło: Folder reklamowy. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych).

Bezzałogowy aparat latający "Rybak" został opracowany w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. Był to projekt pilotażowy wdrożenia nowej technologii kontroli działań związanych z rybołówstwem, polegający na opracowaniu i stworzeniu demonstratora (modelu użytkowego) miniaturowego systemu bezzałogowej powietrznej kontroli statków rybackich. Samolot miał być wykorzystywany przez Okręgowe i Terenowe Inspektoraty Rybołówstwa Morskiego do obserwacji i lokalizacji jednostek morskich oraz monitoringu ekologicznego, również w działaniu skrytym.

Płatowce systemu skonstruowane zostały z myślą, o operowaniu z pokładu jednostek pływających. Start odbywa się z użyciem wyrzutni startowej, zaś do lądowania wykorzystana zostanie siatka wychwytowa. Specyficzne wymagania spowodowały powstanie konstrukcji umożliwiającej lądowanie nie tylko na trawie, ale także na wodzie. Konstrukcja ta umożliwia w pełni autonomiczny lot z możliwością zmiany trasy oraz innych parametrów lotu (prędkości, wysokości) w czasie wykonywania zadania z naziemnego stanowiska kontroli i kierowania. Może być wyposażony w kamerę światła dziennego lub kamerę wykorzystującą promieniowanie podczerwone umożliwiającą przekazywanie w czasie rzeczywistym obrazu z całej dolnej półsfery na odległość do 20 km.

Projekt „Rybak” współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w latach 2007- 2008.

Konstrukcja:
Dolnopłat w układzie w układzie dwubelkowym z kadłubem centralnym.
Układ sterowania automatycznego (autopilot) realizujący lot po zadanej trasie z możliwością przejęcia sterowania przez operatora.
Start odbywa się z użyciem wyrzutni startowej, do lądowania wykorzystana jest siatka wychwytowa. W razie konieczności do lądowania może zostać użyty układ spadochronowy.

Wyposażenie- spadochronowy układ lądowania.

Wyposażenie rozpoznawcze- wariantowo: stabilizowana głowica z aparatem cyfrowym lub stabilizowana głowica z kamerą termowizyjną. System transmisji obrazu w czasie rzeczywistym.

Silnik- spalinowy. Śmigło pchające.

Dane techniczne "Rybak" (wg [3]):
Rozpiętość- 2,7 m, długość- 2,15 m.
Masa startowa- 18 kg.
Prędkość max- 135 (wg [4]- 150) km/h, prędkość przelotowa- 90 km/h, pułap- (wg [4]- 600 m), promień operacyjny- 20 km, czas lotu- 1,5 h.

Galeria

  • Bezzałogowy statek powietrzny ”Rybak”. (Źródło: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych).

Źródło:

[1] Werocy J. ”PLATFORMY PILOTOWE I BEZPILOTOWE”. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.
[2] ”Miniaturowe bezzałogowce nad Bałtykiem”. ”ekologia.pl”
[3] "Bezzałogowy System Obserwacyjny". Folder reklamowy. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.
[4] Nowakowski M. „Zagadnienia rozwoju bezzałogowych  statków powietrznych w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych”. Logistyka nr 6/2011.

blog comments powered by Disqus