ITWL "HOB-bit"
W 2005 r. zbudowane były dwa prototypy (szary i biały). Trwały prace nad jego finalną wersją. Budowany zwycięski demonstrator technologii miał różnić się od dotychczasowych egzemplarzy nieco przednią częścią kadłuba, gdzie u podstawy nosa miała być zamontowana ruchoma kamera zdolna do transmisji panoramicznego obrazu.
W skład pełnego zestawu miało wchodzić kilka aparatów, co zapewni stały dozór nakazanego obszaru, naziemne stanowisko programowania, kontroli lotu i odbioru danych, katapulta, zasobniki transportowe, układ zasilania naziemnego oraz wiatromierz. Zgodnie z założeniami "HOB-bit" powinien działać autonomicznie, odbywając lot po z góry zaprogramowanej trasie lub zmieniać kierunek po przeprogramowaniu przez operatora. Lądowanie, dzięki automatycznie otwieranemu spadochronowi, możliwe jest praktycznie w każdym obszarze. Może startować z ręki lub gumy. "HOB-bit" lecąc na pułapie 400 m jest praktycznie niesłyszalny z ziemi.
Aparat miał być oferowany również instytucjom cywilnym, które wyraziły duże zainteresowanie "HOB-bitem". Niestety w czasie intensywnych prób wszystkie egzemplarze "HOB-bita" uległy zniszczeniu.
Konstrukcja:
Górnopłat.
Może startować z ręki lub katapulty, ląduje na spadochronie.
Napęd- 2 silniki elektryczne o mocy 350 W każdy (?).
Dane techniczne "HOB-bit" (wg [1]):
Masa startowa- 3,5 kg, całkowita masa zestawu (dwa pojemniki transportowe)- 25 kg.
Prędkość lotu- 50-90 km/h, pułap- 400 m, promień działania- do 20 km, zasięg transmisji obrazu- do 5 km, czas lotu- do 40'.
Źródło:
[1] Rochowicz R. ”Powtórka z minibezpilotowców”. Nowa Technika Wojskowa nr 8/2006.[2] Bączyk N. ”Zwycięski HOB-bit”. Lotnictwo nr 8/2005.