CP-100M-R / CP-100M-IR, 1996

Spadochronowy cel powietrzny. Polska.
Spadochronowy cel powietrzny CP-100M-R. (Źródło: archiwum).

Spadochronowy cel powietrzny CP-100M-R został opracowany w Instytutucie Technicznym Wojsk Lotniczych. Przeznaczony jest do treningu pilotów w odpaleniu kierowanych pocisków rakietowych klasy powietrze- powietrze. Strzelanie do celu powietrznego CP-100M-R prowadzić można przy użyciu lotniczych kierowanych pocisków rakietowych wyposażonych w radiolokacyjny system naprowadzania oraz rakiet naprowadzanych na podczerwień.

Spadochronowy cel powietrzny w wersji CP-100M-IR przeznaczony jest do treningu pilotów w odpaleniu kierowanych pocisków rakietowych klasy powietrze- powietrze. Główną różnicą do CP-100M-R jest zmienione źródło promieniowania w celu zwiększenia ilości promieniowania w paśmie podczerwieni.

Obie wersje zostały skierowane do produkcji seryjnej. Używane są przez wojska obrony przeciwlotniczej m.in. na poligonie w Ustce.

14.01.2013 r. zamówionych zostało 300 celów powietrznych CP-100M-R, których dostawcą była firma Nylonbor Sp. z o.o..

Źródło:

[1] Bubrzyk K. Górniak D. ”Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych obchodzi jubileusz 50-lecia”. Lotnictwo nr 3/2003.
[2] Morgała A. ”Kierunki rozwoju samolotów wojskowych w Polsce w drugiej połowie XX w”. ”Lotnictwo stulecie przemiany”. Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2003.
[3] (ŁP) "Cele dla przeciwlotników". DEFENCE 24.
blog comments powered by Disqus