Griffon 2000 TD

Poduszkowiec patrolowo-interwencyjny. Wielka Brytania.
Poduszkowce patrolowo-interwencyjne Griffon 2000 TD (SG-411 oraz SG-412) Morskiego Oddziału Straży Granicznej. (Źródło: via ”Hovercraft Club of Poland. POLSKI KLUB PODUSZKOWCÓW”).

Poduszkowiec Griffon 2000 TD został opracowany w firmie Griffon Hovercraft Limited.

Poduszkowce tego typu eksploatowane są przez formacje graniczne Łotwy, Estonii, Finlandii i Szwecji, a bardzo podobne maszyny wykorzystują brytyjscy Royal Marines w Iraku (między innymi do patrolowania rzek i obszarów podmokłych na południu kraju).

W Polsce.

W dniu 13.07.2005 r. została podpisana umowa z firmą Griffon Hovercraft Limited na dostawę dwóch poduszkowców Griffon 2000 TD do działań patrolowo-interwencyjnych dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza. Jednostki o numerach burtowych SG-411 oraz SG-412 zostały dostarczone 3 i 17.03.2006 r., a ich zakup możliwy był dzięki funduszom wyasygnowanym przez Unię Europejską na wzmocnienie zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Pierwsza z jednostek stacjonowała w Gdańsku-Nowym Porcie, druga w Świnoujściu.

Przeznaczone są przede wszystkim do działań patrolowo-interwencyjnych, akcji poszukiwawczo-ratowniczych na morskich wodach wewnętrznych i morzu terytorialnym oraz transportu funkcjonariuszy. Mogą one operować na obszarach podmokłych i nad lodem (stałym i pokruszonym), przez co wypełniają swoistą lukę możliwości, z którą pogranicznicy borykali się na przykład w sezonie zimowym na Zalewie Wiślanym. Mogą się one też okazać niezwykle użyteczne podczas powodzi i podtopień. Mogą działać zarówno w dzień, jak i w nocy, przy temperaturze powietrza od minus 35 stopni C do plus 35 stopni C, w odległości do 20 mil morskich od brzegu, przy sile wiatru do 7 stopni w skali Bouforta. Griffon jest w stanie przewieźć dwie tony ładunku przy wysokiej prędkości i na różnych powierzchniach. Może on także holować statki o masie do dwu i pół tony oraz do podejmować ludzi z wody, jak transportować i desantować motocykl.

Konstrukcja:
Załoga- 3 osoby (dowódca oraz dwóch pomocników), dodatkowo zabiera 12 pasażerów.

Dane techniczne Griffon 2000 TD (wg [1]):
Długość- 12,7 m, szerokość- 6,1 m.
Masa całkowita max- 7500 kg.
Prędkość max w wodzie- 56 km/h (30 węzłów), prędkość max na lądzie- 28 km/h (15 węzłów).

Źródło:

[1] ”Hovercraft Club of Poland. POLSKI KLUB PODUSZKOWCÓW”
[2] ”Poduszkowce Straży Granicznej”. Komandos nr 06/2007.
blog comments powered by Disqus