Linki

Zamieszczone poniżej linki prowadzą do zaprzyjaźnionych stron związanych tematycznie z lotnictwem polskim.

 


Nowa książka, którą serdecznie polecam:

Moja pasja lotnictwo

Rafał Chyliński "Moja pasja lotnictwo. Życie i działalność Tadeusza Chylińskiego dla Polskiego Lotnictwa w świetle dokumentów"

Zebrane i opracowane przez autora materiały dokumentalne ukazują drogę życiową i karierę zawodową doc. mgr. inż. Tadeusza Chylińskiego, postaci bardzo zasłużonej dla Polskiego Lotnictwa.

W tomie I przedstawiono m.in.: okres studiów T.C. na kierunku lotniczym Wydz. Mechanicznego Politechniki Warszawskiej, pracę T.C. jako konstruktora w wytwórni lotniczej DWL-RWD w latach 1937-1939,wygranie przez T.C. w 1945 r. konkursu na projekt motoszybowca, zaprojektowany przez T.C. samolot turystyczny (dyspozycyjno-kurierski) "C1", pierwsze lata pracy T.C. w Głównym Instytucie Lotnictwa (później Instytut Lotnictwa),
projekty wykonanych na zamówienie wojska powietrznych celów holowanych TC-1 i TC-2 (pocz. lat 50.) oraz Spec-3 i Spec-4 (1955 r.), opracowaną przez T.C. wersję sanitarną samolotu wielozadaniowego Piper Cub, zaprojektowany przez T.C. szybowiec szkolny "Kawka", próby wytrzymałościowe i statyczne samolotów, śmigłowców i szybowców w IL w latach 50. badania samolotów myśliwskich Li M-1, Li M-2, Li M-5 i Li M-6bis.

W drugim tomie autor przedstawił w nim m.in.: dorobek Zakładu Wytrzymałości i Zakładu Płatowców IL, kierowanych przez T.C. w latach 50. i 60., zaprojektowany przez T.C. turboodrzutowy samolot szkolno-treningowy AS, katastrofy zakupionych przez PLL LOT samolotów pasażerskich Vickers Viscount 804, zaprojektowany przez T.C. w 1964 r. samolot wielozadaniowy TC "Borsuk", badania wytrzymałościowe i próby statyczne szybowców i samolotów (kilka wersji PZL-104 "Wilga"), prowadzone pod kierunkiem T.C. w latach 60.,
tajny program wojskowy krypt. "Diament" realizowany w IL w latach 60. opracowany przez T.C. w latach 1966-1967 projekt samolotu akrobacyjnego TC-A68, dokumenty autorstwa T.C. ukazujące perspektywy rozwoju w latach 70. polskiego przemysłu lotniczego w ścisłym powiązaniu z przemysłem lotniczym i gospodarką Związku Sowieckiego.
Książkę zilustrowano kilkuset dotychczas nieznanymi zdjęciami, oryginalnymi dokumentami i innymi źródłowymi materiałami ikonograficznymi oraz opisami wielu badań wytrzymałościowych sprzętu lotniczego, przeprowadzonych w Zakładzie Wytrzymałościowo-Konstrukcyjnym IL, w którego skład wchodził też Dział Prób w Locie.


Motoszybowiec Pegaz i jego konstruktor Tadeusz Chyliński"Motoszybowiec Pegaz i jego konstruktor Tadeusz Chyliński"

Książka w swojej pierwszej części przedstawia historię jednomiejscowego motoszybowca „Pegaz”w oparciu o zachowane orginalne dokumenty, dotyczące projektu samolotu, jego budowy, oblotu, opinii pilotów, którzy na nim latali oraz ambitnych planów związanych z biciem światowego rekordu. Motoszybowiec „Pegaz”zaprojektowany i zbudowany w drugiej połowie lat 40-tych XX wieku, w warunkach ekonomicznych i politycznych skrajnie trudnych, był pierwszym polskim powojennym motoszybowcem wyposażonym w pierwszy powojenny silnik lotniczy polskiej konstrukcji inż.Stefana Gajęckiego. Motoszybowiec powstał w wyniku konkursu przeprowadzonego przez Departament Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Komunikacji w końcu 1945 roku w podobny sposób jak kilka lat przedtem, przed wojną motoszybowiec „Bąk”Antoniego Kocjana. Konstruktorem „Pegaza”był inż. Tadeusz Chyliński przedwojenny konstruktor płatowcowy wytwórni samolotów DWL-RWD, którego projekt zdobył pierwszą nagrodę. „Pegaz” okazał się niezwykle udanym płatowcem odradzającego się lotnictwa sportowego. Jego prototyp został oblatany w dniu 16 lipca 1949 roku w Instytucie Lotnictwa na lotnisku Okęcie i służył potem przez szereg lat w Aeroklubie Warszawskim.

Książka zawiera następujące rozdziały:

Wstęp
Przedmowa
1.Początki motoszybownictwa w Europie Zachodniej i w Polsce.
2.Konkurs na projekt motoszybowca  - komisja oceny projektów.
3.Przebieg budowy i konstrukcja "Pegaza".
4.Oblot "Pegaza" w Głównym Instytucie Lotnictwa na Okęciu.
5.Loty fabryczne i homologacyjne oraz sprawozdania z lotów.
6.Loty próbne na "Pegazie"w celu sprawdzenia przydatności motoszybowca do szkolenia pilotów szybowcowych w pilotażu silnikowym.
7.Przyczyny rezygnacji z budowy serii matoszybowców.
8.Propozycja bicia międzynarodowego rekordu.
9."Pegaz" w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Bibliografia

Samoloty Tecnam w Polsce

"Samoloty Tecnam- jedne z najlepszych samolotów sportowych w Polsce. Zapraszamy również na stronę
Samoloty Tecnam w Polsce.


lotnictwo.net.pl

Twoje forum lotnictwa lotnictwo.net.pl to największe polskie profesjonalne forum o tematyce lotniczej. "Gromadzimy na naszych łamach specjalistów branży lotniczej, a także miłośników lotnictwa. Forum jest również idealnym miejscem dla osób poszukujących rzetelnych informacji". Serdecznie zapraszam.


SAMOLOTY POLSKIE

Blog SAMOLOTY POLSKIE skierowany jest do wszystkich miłośników polskich samolotów i lotnictwa. Wspaniałe artykuły, nieznane zdjecia. Serdecznie zapraszam.


Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

"Flagowym osiągnięciem Stowarzyszenia jest budowa repliki samolotu RWD-5R. Jednak zrzeszeni w SLE – EAA 991 pasjonaci nie pławią się w (jakże zasłużonej) sławie. Cały czas pracują- "Krzysztof Cwynar... buduje wraz z trzema kolegami cztery dwupłatowce wojskowe z czasów I wojny światowej...: 1 Nieuport 24, 2 Nieuporty 11, 1 Fokker D VII". Czy za kilka lat zobaczymy znów na polskim niebie PZL P-11c? Niemożliwe? Na wszelki wypadek regularnie klikajcie na powyższy link."



Silnik spalinowy typu "X" z tłokiem obrotowym

Silnik spalinowy typu "X" z tłokiem obrotowym- opis techniczny

"Awangardowy projekt silnika spalinowego wewnętrznego spalania z tłokiem obrotowym konstrukcji mgr inż. Jerzego Woźniaka. Patent RP 1992 r. Silnik o umownej nazwie "silnik X" składa się z nieruchomego kołowego cylindra zamkniętego z obu stron płaskimi pokrywami, wewnątrz którego centralnie znajduje się obrotowy tłok..."


DOSTAWCY SPRZĘTU LATAJĄCEGO- najlepsze oferty na polskim rynku.
FOTOGRAFIA LOTNICZA- najlepsze zdjęcia lotnicze.
HISTORIA LOTNICTWA- dzieje lotnictwa polskiego.
LOTNIE I MOTOLOTNIE- na skrzydłach jak ptaki. Najlepsze strony.
PODUSZKOWCE - strony www poświęcone poduszkowcom.
PORTALE LOTNICZE - wszystko o lotnictwie.


DOSTAWCY SPRZĘTU LATAJĄCEGO

 

DirectSky- CubCrafters European Sales Center
"Na Europejskim rynku General Aviation pojawiła się nowa konstrukcja- CubCrafters "Carbon Cub" , która może zrewolucjonizować sposób, w jaki postrzegamy lotnictwo rekreacyjne. Wyobraźcie sobie maszynę, która potrzebuje ok. 20 metrów na rozbieg do startu; maszynę, która jest w stanie oderwać się od ziemi z prędkością wznoszenia do 11 m/s nawet z dwójką ludzi na pokładzie i zabrać Was w każde miejsce w zasięgu 450 mil morskich. Wyobraźcie sobie samolot, który zamiast pasa startowego, potrzebuje tylko kawałka trawy, ziemi, kamieni lub nawet wody…
Firma directSky z siedzibami w Abbeyshrule w Irlandii oraz w Mielcu, została oficjalnym dystrybutorem właśnie takiej maszyny.  Zapraszam Wszystkich do zapoznania się z samolotami firmy Cubcrafters."

LZ- Przedstawiciel czeskiego przemysłu lotniczego w Polsce

"Reprezentujemy czołowych czeskich producentów oferujących sprzęt lotniczy oraz balonowy. W ofercie znajdują się m.in. samoloty ultralekkie, sportowe, dyspozycyjne, balony na ogrzane powietrze, balony reklamowe i balistyczne systemy ratunkowe. Zapraszam do przejrzenia oferty. Ladislav Zaparka"

FOTOGRAFIA LOTNICZA

Zbigniew Jóźwik- Samoloty, śmigłowce, szybowce- fotografia lotnicza

"Fotografując od 16  lat zgromadziłem w archiwum ponad sześćdziesiąt tysięcy zdjęć. ... opracowałem z tej liczby około 33 tysiące, pogrupowanych w ponad 170 tematycznych galerii. Każde zdjęcie zamieszczam na stronie "indywidualnie", nie stosując abolutnie żadnych programów pozwalających na zautomatyzowanie tego procesu. Zapraszam do oglądania zdjęć."


TBB.pl

"Patronatem strony jest Pan Tomasz Białoszewski, współautor książki "Ostatni Lot" mówiącej o przyczynie katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Na nasze galerie umieszczane są zdjęcia skrupulatnie wybierane, tak aby oglądające je osoby nie poczuły się znudzone, a wręcz zarażone do lotnictwa."


aviateam.pl

"Profesjonalny portal lotniczy prezentujący najnowsze wieści ze świata lotniczego a także historyczne wydarzenia związane z lotnictwem. Wspaniały zbiór zdjęć lotniczych. Zapraszamy."


HISTORIA LOTNICTWA

Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej - polishairforce.pl

"Strona jest wspaniałym źródłem wiedzy o, jak to ma w tytule: Polskich Siłach Powietrznych w II wojnie światowej. Znajdą tam Państwo życiorysy lotników, wykazy zwycięstw, galerie zdjęć oraz cały ogrom informacji o polskim lotnictwie II wojny światowej. Jeśli mieli Państwo w rodzinie lotnika, ale po wojnie rodzina straciła z nim kontakt albo pamięć o jego wojennych losach już nieco się zatarła- strona naprawdę może pomóc."


Stare Skrzydła

"Wyremontowałem kilka zabytkowych samolotów, robiłem różne modyfikacje, rzeźbiłem śmigła ,budowałem kopie, zajmowałem się innymi zabytkami techniki. Mam bardzo urozmaiconą, ciekawą i nietypową pracę, czasem bywa trudna ale nigdy męcząca i nigdy nie mam jej dość..."



Myśliwcy

"Strona powstała z myślą o upamiętnieniu tych z polskich lotników, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny, czy to na ziemi przodków, czy to z dala od rodzinnego gniazda. Zawarte w niej informacje umożliwiają odnalezienie cmentarzy w kraju, Europie i na świecie, na których pochowano polskich lotników..."


LOTNIE I MOTOLOTNIE

Lotniarstwo w Polsce

"Tutaj mogę napisać tylko jedno zdanie- obowiązkowa strona dla wszystkich lotniarzy i motolotniarzy!!!"
"Leksykon Lotniarzy i Lotni Polskich ma w zamyśle być miejscem, które zgromadzi informacje o wszystkich osobach, które (...) odegrały ważną rolę dla rozwoju polskiego lotniarstwa. Zapraszamy Wszystkich do współtworzenia Leksykonu ! Zróbmy to dla nas samych i dla przyszłych pokoleń Lotniarzy. Ocalmy od zapomnienia!"


PODUSZKOWCE

Poduszkowce Airslide

"Poduszkowce konstrukcji mgr inż. Jerzego Woźniaka. Emocje zaczynają się tutaj ! Integruje w jednym pojeździe możliwości skuterów wodnych, skuterów śnieżnych i quadów. Wielosezonowość pojazdu minimalizuje inwestycję zapewniając niepowtarzalne emocje nieosiągalne dla innego sprzętu."



Poduszkowce- TRIGGER Composites

"UWAŻAJ! zakup poduszkowca może zmienić Twoje życie na lepsze. Gdy zaciągasz gaz, unosisz się i w sekundę później pędzisz już w górę rzeki... Prędkość rośnie stale, bez szarpnięć... Wiatr wdziera się w ubranie. Jeśli czujesz to w sobie, przejrzyj te strony by poznać historie niewątpliwie najlepszego polskiego poduszkowca rekreacyjnego!"


Poduszkowce- Witaj na stronie o polskich poduszkowcach

"W tym serwisie dowiesz się o poduszkowcach, które możesz spotkać współcześnie w Polsce. Kilka słów poświęcono budowie tych maszyn w amatorskich warunkach oraz zamieszczono zdjęcia z podróży tymi pojazdami po Polsce. Zapraszamy! ...leć z nami!"


PORTALE LOTNICZE

dlapilota.pl

"Misja portalu dlapilota.pl
Promowanie sektora lotniczego ze szczególnym naciskiem na General Aviation. Rzetelne i obiektywne informowanie o tematach i problemach związanych z GA. Dostarczać informacji pomocnych i niezbędnych w wykonywaniu czynności lotniczych. Poprzez sklep internetowy zapewniać nieograniczony dostęp do nowoczesnego sprzętu lotniczego. Budować pozytywny wizerunk lotnictwa w Polsce. Działać na rzecz poprawy warunków funkcjonowania General Aviation."

e-Agle.pl - Portal lotniczy nie tylko dla orłów

"Jeśli POWIETRZE to twoje drugie imię, a twoją największą pasją jest odrywanie się od ziemi - dobrze trafiłeś! Portal E-agle - nie tylko dla orłów to miejsce dla Ciebie. Tutaj możesz dzielić się swoją pasją z innymi. E-agle to między innymi: społeczność, blogiforumbaza lotnisk oraz innych miejsc do latania, informator lotniczyskładowisko gdzie możemy dzielić się między sobą wszystkim tym, co mamy, specjalne ligi e-orłówkatalog firm powiązanych z lotnictwem i nie tylko oraz e-szkolenia."


Portal lotniczy - SAMOLOTY.PL

"Portal lotniczy SAMOLOTY.PL. Wszystko o lataniu. Naprawdę wszystko. Polecam."